67-річна жінка самостійно прийняла антибіотик через біль у горлі, після чого почала стрімко задихатися. Завдяки оперативній допомозі парамедиків пацієнтку вдалося врятувати від летального наслідку.
Черговий випадок важкої побічної реакції через неконтрольоване вживання медикаментів зафіксували на Закарпатті. До диспетчерської служби швидкої допомоги надійшов екстрений виклик із Тячівського району: літня жінка раптово почала задихатися після прийому ліків.
Як повідомили в Закарпатському обласному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, причиною критичного стану стало звичайне самолікування.
Блискавичний набряк та загроза життю
Відчувши біль у горлі, 67-річна закарпатка вирішила самостійно «пролікуватися» антибіотиком без консультації з лікарем.
Уже за короткий проміжок часу після вживання препарату стан жінки різко погіршився:
- почався стрімкий набряк м’яких тканин обличчя, губ та гортані;
- перекрилися верхні дихальні шляхи, виникла сильна задишка та ядуха;
- розвинулося відчуття гострої нестачі кисню та панічний страх.
Симптоми вказували на анафілактичний шок — вкрай небезпечну системну алергічну реакцію негайного типу, яка за відсутності невідкладного введення адреналіну та гормональних препаратів за лічені хвилини призводить до зупинки дихання та серця.
Порятунок бригадою «екстренки»
На виклик оперативно прибула бригада екстреної медичної допомоги під керівництвом парамедика О. П. Михайля.
Медики зреагували миттєво:
- провели комплекс протишокових реанімаційних заходів та ввели необхідні препарати для зняття спазму дихальних шляхів;
- стабілізували життєво важливі показники — тиск, пульс і насичення крові киснем;
- транспортували пацієнтку до КНП «Тячівська районна лікарня» для подальшого лікування та нагляду у стаціонарі.
Зараз життю жінки нічого не загрожує, її стан вдалося взяти під контроль.
Чим небезпечне безконтрольне вживання антибіотиків: поради фахівців
Медичні працівники наголошують: бездумний прийом сильних препаратів є однією з головних причин раптових критичних станів:
- Антибіотики не діють на віруси. Більшість сезонних респіраторних інфекцій та запалень горла мають вірусне походження, проти якого антибактеріальні засоби є абсолютно безсилими, але водночас створюють колосальне токсичне та алергенне навантаження.
- Алергія може розвинутися будь-коли. Навіть якщо людина раніше приймала конкретний медикамент без будь-яких ускладнень, сенсибілізація організму могла сформуватися пізніше. Черговий прийом тієї самої таблетки може несподівано спричинити генералізовану реакцію.
- Ознаки анафілаксії: раптове набрякання язика, повік чи губ, відчуття «клубка» чи стискання в горлі, свистяче дихання, запаморочення, різке падіння артеріального тиску.
- Перші дії: за появи хоча б одного із симптомів після вживання медикаментів негайно викликайте екстрені служби за номерами 103 або 112 та в жодному разі не залишайте потерпілого на самоті.





